Badanie dna oka - diagnostyka okulistyczna w Kościerzynie
Badanie dna oka kojarzy się stricte z diagnostyką okulistyczną, jednak na jego podstawie można wykryć szereg chorób niezwiązanych bezpośrednio ze wzrokiem. Dzięki analizie można zdiagnozować takie choroby, jak nadciśnienie, cukrzyca i miażdżyca, dlatego wykonanie tego badania zalecają nie tylko okuliści, ale również interniści, kardiolodzy czy diabetolodzy. Warto także nadmienić, że wyżej wymienione choroby mogą wywoływać różnego rodzaju zmiany w oku, przyczyniając się m.in. do rozwoju jaskry. Badanie dna oka jest niezwykle pomocne w diagnostyce okulistycznej, pomagając drobiazgowo monitorować zmiany, które powstały na dnie oka i w razie wykrycia nieprawidłowości podjąć ich natychmiastowe leczenie. Badanie dna oka pozwala na wczesne zdiagnozowanie licznych chorób oczu, takich jak jaskra, zmiany w obrębie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwór gałki ocznej. Specjaliści zwykle zalecają wykonanie tego badania w przypadku zdiagnozowanej krótkowzroczności lub w razie występowania w rodzinie jaskry. Diagnostykę tę powinno się też regularnie przeprowadzać po ukończeniu 40 lat.
Badanie dna oka warto wykonać w przypadku pojawienia się uciążliwych bólów głowy, nagłego osłabienia ostrości wzroku, zaburzeń w polu widzenia i rozpoznawania barw, a także w razie pojawienia się czarnych punktów w widzianym obrazie. Badanie to nie należy do skomplikowanych czy bolesnych. Przed przystąpieniem do badania wzroku Pacjentowi zapuszcza się specjalne krople, które rozszerzają źrenicę oka. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie zaobserwować zmiany, które powstały na dnie oka. W przypadku zdiagnozowanej jaskry, przed analizą należy poinformować o tym lekarza i przygotować stosowną dokumentację medyczną. Badanie dna oka odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu i może być przeprowadzone na trzy sposoby:
- Oftalmoskopia - to specjalistyczne badanie, za pomocą którego do oka Pacjenta wpuszczany jest snop światła, podświetlający dno oka. Diagnostyka okulistyczna umożliwia ocenę siatkówki, plamki żółtej oraz błony naczyniowej.
- Oftalmoskopia pośrednia - do wykonania badania używa się soczewki skupiającej o dużej sile. Za pomocą badania lekarz jest w stanie zaobserwować odwrócony i powiększony obraz dna oka, mając możliwość rozpoznania różnego rodzaju chorób.
W celu wykonania dokładnych badań okulistycznych, zapraszamy do naszych gabinetów okulistycznych w Kościerzynie. Zachęcamy także do skorzystania z usług komputerowego badania wzroku.